FOTO Astra şi Petrolul au încheiat nedecis derby-ul Ploieştiului, 1-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 05 noiembrie 2011

Astra şi Petrolul au remizat în această seară, scor 1-1, în primul meci de la revenirea lui Tibor Selymeş pe banca alb-negrilor.

Vezi aici desfăşurarea partidei în format liveTEXT!

Cu mai puţin de 100 de spectatori în tribune, atmosfera de la Ploieşti a fost extrem de mohorîtă. Fără să simtă presiunea suporterilor "lupilor galben", Astra a dominat de la un capăt la altul, dar golul a venit la cealaltă poartă.

În minutul 13, Băjenaru a fost imprudent şi a atins mingea cu mîna, în careu, iar Opriţa a marcat de la 11 metri cel de-al şaselea său gol din acest sezon.

O fază similară petrecută în minutul 26 le-a dat posibilitatea gazdelor să egaleze, dar N'Doye a şutat pe lîngă din penalty. Egalarea a venit pînă la urmă, din piciorul lui Lucian Goian, care a trimis în poartă o centrare perfectă a lui Mihalache.

Repriza a doua le-a aparţinut tot alb-negrilor, dar nu s-a mai marcat la nici o poartă.

Echipe de start:
ASTRA: S. Lung Jr - Mihalache, Găman, Goian, Junior Morais - Strătilă, Takayuki, N'Doye, Al Stan - Băjenaru - Fatai
Rezerve: Lungu, William de Amorim, Ologu, Tigoianu, Ţigănaşu, B. Rusu, C. Matei

PETROLUL: Zimmermann - Petrovici, Sipovici, Melinte, P. Stoica - Enescu, Bărbulescu - Stoimirovici, Al. Buhuşi, Opriţa - Komazec
Rezerve: Campar, M. Tudor, Fl. Dumitru, Borza, V. Negru, Mitea, M. Roman II