EURO 2012

Turcii au fost umiliţi de Croaţia (0-3) şi se pot gîndi deja la duelurile cu ”tricolorii” » Execuţie!

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Fără apărare şi modeşti în atac, viitorii noştri adversari în preliminariile Mondialului 2014 şi-au luat, practic, adio de la Euro

Turcia se poate gîndi deja la preliminariile CM 2014. Iar selecţionerul Guus Hiddink, şi aşa contestat de suporteri şi de presă, îşi poate căuta alt loc de muncă. După acest 0-3 cu Croaţia în prima manşă a barajului pentru Euro 2012, returul de marţi se anunţă deja o misiune imposibilă.

VEZI AICI GOLUL LUI OLIC!

VEZI AICI GOLUL LUI MANDZUKIC!

VEZI AICI GOLUL LUI CORLUKA!

Strategia lui Hiddink, "e foarte important să nu primim gol", s-a dus pe Apa sîmbetei după nici două minute. Croatul Olici a profitat de deranjul din defensiva gazdelor şi-a deschis scorul: 0-1. Adversarii "tricolorilor" în preliminariile Mondialului brazilian au acuzat iniţial şocul, apoi s-au aruncat cu furie asupra careului advers. Degeaba. Un contraatac croat i-a prins din nou descoperiţi în defensivă şi Mandzukici a punctat din centrarea lui Srna: 0-2. Consternaţi, turcii şi-au pierdut complet capul şi înainte de pauză erau să mai încaseze un gol, dar portarul Volkan a salvat din faţa lui Olici.

Hiddink a mutat la pauză: un atacant, Tore, în locul fundaşului dreapta Gokhan Gonul, vinovat la ambele goluri. Nici o revigorare. Dimpotrivă! Defensiva a dormit din nou, iar Corluka a reluat în plasă din 7-8 metri la lovitura liberă executată de Srna: 0-3 (51). Scor la care returul se anunţă deja o formalitate pentru croaţi.

1-13 a fost raportul şuturilor la poartă în meciul de la Istanbul. Turcii n-au tras nici unul pe spaţiul porţii, faţă de nouă ale oaspeţilor

TURCIA - CROAŢIA 0-3
(Olici 2, Mandzukici 32, Corluka 51)
TURCIA: Volkan - Gokhan Gonul (46 Gokhan Tore), Kacar, E. Korkmaz, Hakan Balta - Selcuk (69 Mehmet Topal) - H. Altintop, Sabri, Emre Belozoglu, Arda Turan - B. Yilmaz (81 Umut Bulut). Antr. G. Hiddink
CROAŢIA: Pletikosa - Corluka, Schildenfeld, Simunici, Vida - Srna, Dujmovici, Rakitici (83 Pranjici), Modrici - Olici (85 Jelavici), Mandzukici (90 Eduardo). Antr. S. Bilici