VIDEO » Piţurcă a lăsat acasă numele mari şi România a pierdut din nou. Unde este viitorul naţionalei?

Piturca nu gaseste momentan formula optima pentru nationala Romaniei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 12 November 2011

Selecţionerul Victor Piţurcă a evitat să mai cheme la lot numele "mari" ale naţionalei României, încercînd să profite de "amicalul" cu Belgia şi să încerce alţi jucători care nu şi-au făcut simţită prea mult prezenţa prin cantonamentul "tricolorilor".

La meciul de la Liege, pierdut cu 1-2, românii au avut în lot 4 jucători fără nici o prezenţă în echipa naţională, Cristi Bălgrădean (Dinamo), Valerică Găman (Astra), Marian Pleaşcă (Pandurii) şi Ionuţ Neagu (Oţelul). Dacă Bălgrădean şi Neagu nu au avut ocazia să intre pe teren, Pleaşcă a jucat 8 minute, pînă în momentul în care s-a accidentat şi a trebuit să fie înlocuit de Pleaşcă.

România: Tătăruşanu - Goian, Raţ, Luchin (Pleaşcă, Găman), Pintilii, Chiricheş (Papp), Cociş, Lazăr (Tănase), Varga (Torje), Niculae, Stancu (Mazilu)

Pentru România au marcat Daniel Niculae, cu un şut puternic din interiorul careului advers şi Răzvan Cociş, care a înscris, dar în propria poartă. În minutul 89 Răzvan Raţ a ratat ocazia de a-şi trece în cont a doua reuşită pentru naţională (Imagini VIDEO în playerul de mai jos!)

Lista jucătorilor care au evoluat cu Belgia (1-2)