EURO 2012

VIDEO Cehia a bătut şi în Muntenegru (1-0) şi merge la Euro » Baraj negru

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Trupa rapidistului Bozovici a ratat ocazii în serie în repriza secundă, dar cehii au lovit pe contraatac pe final şi au triumfat nemeritat

Vezi AICI rezumatul partidei

Muntenegru n-a putut răsturna handicapul din tur (0-2), cedînd şi la Podgorica (0-1) şi trimiţînd Cehia la Euro.

Lipsiţi de 4 oameni de bază, dar cu rapidistul Bozovici titular, gazdele s-au lovit de o defensivă bine organizată şi pînă la pauză au reuşit rareori să producă pericol în careul lui Cech. Au tras numai de două ori la poartă, dar Jovetici şi Damjanovici nu şi-au cadrat execuţiile. Nici cehii n-au părut mai inspiraţi şi, în afara unei serii de cornere, nu au ameninţat decît prin şutul lui Pilar.

Ritmul s-a schimbat radical după reluare. Muntenegrenii au atacat furibund, dar Damjanovici şi Vucinici ("cap" din 3 metri!) au ratat ocazii imense (51 şi 54). Tot vîrful juventin a mai irosit (71) o dublă şansă, Cech salvînd excelent, imitat şi de Jovetici (80). Golul a căzut, contrar cursului jocului, însă dincolo. Jiracek a străpuns viclean apărarea gazdelor (81) şi Cehia merge la Euro.