Liga Campionilor

VIDEO Şahtior, eliminată din Europa. Raţ şi-a dat un autogol de generic!

Srna, căzut pe gazon în timpul meciului din tur cu Porto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 23 noiembrie 2011

Sfert-finalista Ligii Campionilor din sezonul trecut, Şahtior Doneţk, a fost eliminată în această seară din cupele europene, după ce a pierdut pe teren propriu în faţa deţinătoarei Europa League, scor 0-2.

Elevii lui Mircea Lucescu ştiau dinaintea partidei că nu mai au nici o şansă la primăvara europeană în Liga Campionilor, dar sperau încă la prezenţa în Europa League. Aveau nevoie de o victorie pentru a nu mai depinde de jocul rezultatelor, dar soarta nu a fost de partea lor!

Meciul a fost unul destul de echilibrat, cu ucraineni ratînd marile ocazii ale meciului, dar golurile au venit la poarta lui Rybka. Hulk a marcat în minutul 80, înainte ca Răzvan Raţ să marcheze în proprie poartă un şut puternic al lui Rolando