Stranieri

Lazăr a înscris pentru PAOK şi i-a adus lui Boloni un punct important

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 04 December 2011

Mijlocaşul român transferat în această vară de la Rapid la PAOK, Costin Lazăr, a înscris pentru noua sa echipă golul cu numărul 2, după reuşita din Europa League, împotriva celor de la Shamrock Rovers. Lazăr a fost titular în partida cu Giannina (2-2) şi a adus egalitatea pe tabelă transformînd o lovitură de la 11 metri, în minutul 73. Un minut mai tîrziu a fost avertizat de arbitrul întîlnirii.

Bakayoko a deschis scorul în minutul 5, dar oaspeţii au egalat 12 minute mai tîrziu, prin Athanasiadis. Repriza a doua a început cu acelaşi scenariu, Bakayoko reuşind "dubla" după doar 4 minute.

După 11 meciuri, antrenorul Ladislau Boloni a dus echipa din Salonic pe locul 7 în prima ligă a Greciei şi a calificat-o în primăvara europeană, după ce a cîştigat cu 2-1 deplasarea cu Tottenham, din grupele Europa League.