Ignoranţă şocantă a antrenorului lui CFR la conferinţa de presă: "Who is Rusescu?"

Articol de Valentin Şchiopu, Marius Tuhuţ  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Întrebat dacă îl sperie forma atacantului Stelei, Jorge Costa a reacţionat ciudat, cerîndu-i ofiţerului de presă să-l lămurească cine e numărul 24 de la adversarul de sîmbătă.

13 minute a durat conferinţa de presă a lui Jorge Costa înainte de confruntarea cu Steaua. "Animalul" a rezistat 8 minute: calm imperturbabil, răspunsuri tranşante. Încolţit cu întrebări legate de adversar, Costa a răbufnit.

Rugat să comenteze declaraţia lui Duckadam, care spunea că Steaua poate profita de forma slabă a lui Beto, antrenorul portughez a răbufnit: "Nu, nu, nu vorbesc de preşedinţi sau alţi antrenori. Vorbesc despre meciul cu Steaua. Nu mă interesează preşedintele Stelei, mă interesează jucătorii, ce se întîmplă în teren".

"Credeţi că Rusescu îi va pune probleme lui Beto?", a sunat următoarea întrebare. Costa s-a înfuriat. "Vorbim de cel mai bun portar din România, Beto?", a întrebat, fără să aştepte răspunsul auditoriului. Apoi s-a întors spre ofiţerul de presă pentru un dialog care i-a lăsat pe toţi cei prezenţi cu gura căscată:

J. Costa: Despre cine vorbim?
Ofiţer Presă: Rusescu, atacantul Stelei...
J. Costa: Who (n.r. - Cine)?
Ofiţer Presă: Rusescu, toată lumea vorbeşte despre Rusescu
J. Costa: Who is Rusescu? (nr. - Cine e Rusescu?)
Ofiţer Presă: Rusescu, atacantul Stelei
J. Costa: Să vorbim de fotbal!