"Cîinii" intră în pauza de iarnă în postura de lideri » Tg. Mureş - Dinamo 0-1

+8 Foto
Niculae a transformat penalty-ul obţinut de Dănciulescu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 17 decembrie 2011

Dinamo a învins cu 1-0 la Tg. Mureş şi a încheiat anul pe primul loc al Ligii 1, cu 40 de puncte. Niculae a marcat în minutul 50 din penalty-ul obţinut de Dănciulescu.

Luchin a ratat deschiderea scorului cu o lovitură de cap care a trecut la o palmă de bara lui Albuţ(5). C. Munteanu n-a nimerit poarta gazdelor cu şuturi de la distanţă, iar Marius Niculae i-a dat emoţii lui Albuţ, care a prins în doi mingea trimisă pe jos de "Săgeată".

Portarul gazdelor a fost pus în dificultate şi de şutul foarte bun al lui Rus de la mare distanţă, dar a reuşit să reţină(34).

Alexandru Tudor a fluierat fiecare duel, iar la intervenţia lui Ilyeş asupra lui Dănciulescu în careul gazdelor a acordat penalty. Marius Niculae a şutat în dreapta lui Albuţ şi a deschis scorul(50). Dinamo era la acest scor din nou lider.

Rus a nimerit o centrare foarte bună în faţa porţii, dar Dănciulescu a ratat ţinta din doar 6 metri(55). Niculae a şutat pe lîngă de la distanţă(67), la fel ca şi Rus(70).

Nou intratul Ruiz i-a îngheţat pe dinamovişti pentru cîteva clipe. A şutat din întoarcere în bara transversală(74).

Dinamo a învins cu 1-0 la Tg. Mureş şi intră în pauza de iarnă din postura de lideri, avînd cu un punct mai mult decît CFR Cluj, 40.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT A MECIULUI

Vezi mai jos o galerie foto de la Tg. Mureş - Dinamo

Echipe de start:

Tg. Mureş: Albuţ - E. Nicu, Iencsi, Ghionea, Szilagyi - Bumba, Pădureţu, Ilyes, Fl. Dan - Didi, Subotici

Rezerve: Balauru, Donadoni, Celsinho, D. Matei, Vagner, Goge, Ruiz
Antrenor: Maurizio Trombetta

Dinamo: Bălgrădean - Luchin, Moţi, Dr. Grigore, Diabate - L. Rus, D. Stoica, B. Pătraşcu, C. Munteanu - Dănciulescu, M. Niculae

Rezerve: Naumovski, Pulhac, Bucşă, Stănescu, Scarlatache, Ţucudean, L. Ganea
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Al. Tudor (Bucureşti), Asistenţi: D. Mudura (Oradea), Ad. Ghinguleac (Bucureşti)