Reina, ”cetăţean” model :) Portarul lui Liverpool a ajutat-o pe City să iasă din criză

Momentul cînd mingea trece pe sub Reina

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

O gafă de curtea şcolii a goalkeeperului spaniol le-a deschis alb-albaştrilor drumul spre o victorie facilă (3-0)

Nici prin cap nu le-a trecut jucătorilor lui Manchester City că vor avea un meci atît de uşor cu Liverpool (3-0). Şi că tocmai un "cormoran", portarul Pepe Reina, va pune umărul la ieşirea lor din minicriza de Sărbători, marcată de-un 0-0 cu West Bromwich şi de eşecul de la Sunderland (0-1).

Abia trecuseră 10 minute din ceea ce părea a fi "şocul" etapei cu numărul 20 şi goalkeeperul lui Liverpool gafa decisiv în favoarea "cetăţenilor". La un şut "telefonat" al lui Aguero, din afara careului mare, Reina nu putea avea nici o problemă. Se afla pe direcţia balonului. A plonjat însă ca-n bazin şi mingea i s-a scurs pe sub corp în plasă: 1-0. Yaya Toure a făcut apoi 2-0, scor la care, în minutul 73, City şi-a permis chiar luxul unei eliminări (G. Barry) înainte ca Milner să puncteze pentru 3-0 din penalty. Dar dintr-un penalty inventat!

"Jucătorii mei au comis multe erori. Problema e că atunci cînd gafează portarul nu prea mai ai ce face"