FOTO&VIDEO Au venit, au jucat, au bătut. Iar! Real - Barca 1-2. Que pasa, Jose?

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 18 ianuarie 2012

La capătul primului El Clasico din 2012, Barcelona şi-a adjudecat victoria (2-1) chiar pe terenul "galacticilor", acolo unde Real Madrid nu a mai învins-o pe eterna rivală din mai 2008. Chiar dacă Ronaldo a deschis scorul în minutul 11, Puyol a egalat situaţia de pe tabelă în startul reprizei secunde ('49). Cu 13 minute înainte de finalul întîlnirii, jucătorul căruia Barcelona i-a prelungit  contractul în această săptămînă, Abidal, a scăpat singur pe partea stîngă a atacului catalan şi a împins mingea în poarta apărată de Casillas. VEZI MAI JOS GALERIA FOTO şi GOLURILE LUI RONALDO, PUYOL ŞI ABIDAL

Cristiano Ronaldo a reuşit să marcheze miercuri seară al 113-lea gol pentru Real Madrid  împotriva a 48 de portari, 33 de rivale, pe 25 de stadioane. Portughezul este la a treia reuşită în faţa Barcelonei şi la a 9-a în Cupa Spaniei. Ronaldo a ajuns la cota 27 în sezonul 2011-2012, în 28 de meciuri. (VEZI AICI GOLUL)

'80 Iese Pepe, intră Granero
'79 Puyol protestează şi primeşte "galbenul"
'77 GOOL! Abidal înscrie nemarcat de pe partea stîngă a atacului catalan, din pasa genială dată de Messi (VEZI GOLUL)
'75 Real Madrid continuă să se apere şi adversara ei din El Clasico are mai multe ocazii de gol
'69 Barcelona domină la capitolul faze fixe şi lovitura de cap a lui Busquets trece peste poartă
'68 Muniz scoate din nou "galbenul", pe care i-l arată lui Callejon
'66 Iese Higuain, intră Callejon
'66 Iese Diarra, intră Ozil
'59 Coentrao este avertizat de arbitrul partidei pentru un fault la adversar
'55 Busquets vede cartonaşul galben
'54 Şutul lui Iniesta este deviat de Sergio Ramos în bară, iese în afara terenului, dar arbitrul nu acordă corner pentru Barcelona
'49 GOOL! Puyol aduce egalarea cu o lovitură de cap trimisă din 7 metri (VEZI AICI GOLUL)
'46 A început repriza secundă

IMAGINI SENZAŢIONALE de pe Santiago Bernabeu cu doar cîteva minute înainte de startul partidei

PAUZĂ După 45 de minute, Real intră cu un avantaj minim pe tabelă reuşit prin golul lui Cristiano Ronaldo din minutul 11

'39 Un jucător catalan este din nou surprins în ofsaid
'34 Casillas respinge cu capul din afara propriului careu
'29 Şutul lui Iniesta trece departe de poarta apărată de Casillas
'28 Jocul se mută rapid de la o poartă la cealaltă şi Barcelona ratează o ocazie bună de a înscrie
'26 Messi este scapat de Altintop, dar sutul Balonului de Aur este parat de Casillas
'25 Cr.Ronaldo scapa din nou in sprint spre poarta lui Pinto, dar pasa portughezului este respinsa
'20 Pique vede şi el cartonaşul galben pentru un cot aplicat lui Pepe
'17 Pepe primeşte cartonaşul galben
'16 Alexis Sanchez loveşte mingea cu capul, dar balonul loveşte transversala porţii apărate de portarul Spaniei
'14 Şutul lui Iniesta îi dă emoţii lui Casillas
'11 GOOOL Cristiano Ronaldo deschide scorul cu un sut printre picioarele lui Pinto!
(VEZI AICI GOLUL)
'8 După primele 8 minute, Barcelona are 84 % din posesia balonului
'7 Mingea lui Xavi pentru Alexis este respinsă de apărarea "galacticilor"
'5 Pasa pentru Fabregas ajunge in bratele portarului Casillas
'1 A inceput El Clasico

UPDATE ORA 22.25 // Autocarul celor de la Real Madrid a fost primit la stadion de către mii de suporteri ai "galacticilor", într-o atmosferă superbă. VEZI MAI JOS VIDEO

Real Madrid: Casillas - Altintop, Ramos, Carvalho, Coentrao, Xabi Alonso, Lass, Pepe, Cristiano, Benzema, Higuaín

Barcelona: Pinto - Alves, Puyol, Piqué, Abidal, Busquets, Xavi, iniesta, Cesc, Messi, Alexis
Rezerve: Valdés, Mascherano, Thiago, Adriano, Sergi Roberto, Dos Santos, Cuenca

FOTO Puyol şi-a cucerit actuala iubită în timp ce era cu alta!

Messi, la meciul 300 pentru Barcelona

Jucătorul argentinian al FC Barcelona, Lionel Messi, a jucat miercuri meciul 300 pentru catalani, acesta fiind chiar un El Clasico, pe Santiago Bernabeu, cu Real Madrid, în manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei.