VIDEO 20.000 de copii în tribune la Ajax - AZ Alkmaar! Favoriţii lor au pierdut calificarea în "sferturi"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 19 ianuarie 2012

Astăzi s-a rejucat partida Ajax - AZ Alkmaar din "optimile" Cupei Olandei. Meciul a fost întrerupt în luna decembrie a anului trecut, după ce un suporter al gazdelor a intrat pe teren şi a fost lovit pe Esteban, portarul lui Alkmaar. Federaţia Olandeză a decis ca la jocul de azi să fie prezenţi doar copii pînă în 13 ani. 20.000 de pici au venit în tribunele de pe Amsterdam ArenA. Prezenţa adulţilor a fost limitată doar pentru supravegherea copiilor, adică un adult la şase copii.

În sferturi s-a calificat AZ, care a cîştigat meciul cu 3-2. Meciul din decembrie fusese oprit în minutul 38, cînd Ajax conducea cu 1-0.

VEZI MAI JOS VIDEO CU SUPORTERII "DE BUZUNAR" AI LUI AJAX!