Handbal

Ungaria învinge Franţa 26-23 şi produce marea surpriză!

Nikola Karabatic a fost de nerecunoscut contra Ungariei

Articol de Marian Ursescu  —  vineri, 20 ianuarie 2012

Campioana europeană, mondială şi olimpică a fost de nerecunoscut pînă acum. Are două înfrîngeri şi o singură victorie

Franţa, prima echipă care deţinea cele mai importante titluri în acelaşi timp, fiind campioană olimpică, europeană şi mondială, e de nerecunoscut la actuala ediţie a Campionatului European din Serbia.

Învinsă de Spania în meciul de debut, 26-29, a trecut apoi de Rusia 28-24 şi părea că totul a intrat în normal. Aseară însă, la Novi Sad. în faţa unor tribune înţesate cu suporteri maghiari, Ungaria i-a adminsitrat o nouă corecţie Franţei. Echipa lui Claude Onesta a condus la pauză cu 14-12 şi s-a dus la trei goluri la începutul celei de-a doua repriza. Portarul Nandor Fazekas a făcut însă minuni între buturile maghiare şi Ungaria a revenit în joc. Starul Nikola Karabatic a fost de nerecunoscut, iar la final ungurii au făcut hora bucuriei după succesul puţin credibil la începutul partidei: 26-23.

Franţa merge mai departe cu 0 puncte şi mai are şanse minime pentru a prinde semifinalele.