Morrone a fugit la pauză să-şi salveze copilul! Drama căpitanului

Morrone a trecut printr-o mare cumpănă, în timp ce colegii săi n-au mai fost cu gîndul la meci în repriza a doua cu Bologna

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Aflînd în vestiar că băiatul de 6 luni e în mare pericol, mijlocaşul Parmei a renunţat la jocul cu Bologna. Antrenorul Donadoni l-a trimis urgent la spital, Leo scăpînd cu viaţă

Duminică de coşmar în derbyul emilian Bologna - Parma 0-0! Meciul anost din teren n-a contat pe lîngă drama trăită la prînz, în vestiar, de căpitanul oaspeţilor. Stefano Morrone (33 de ani) a plecat de la stadion, după ce a aflat că băieţelul său de 6 luni este internat la terapie intensivă!

"A sunat soţia ta, Vanessa. Copilul tău e în mare pericol. Dezbracă-te, fă duş şi fugi la spital!", l-a anunţat tremurînd antrenorul Donadoni. Morrone i-a cedat banderola lui Lucarelli şi postul la mijloc lui Musacci. Şocaţi, colegii s-au adunat greu de la cabine, întîrziind cîteva minute. Gazdele nu ştiau vestea şi îi aşteptau în teren, iar fanii Bolognei deja îi fluierau. "Îi mulţumesc arbitrului Bergonzi. A fost sensibil şi ne-a mai dat două minute", a povestit Donadoni. Stefano a zburat cu maşina 90 de kilometri pînă la spital. Leo făcuse stop respirator, regurgitînd hrana, dar medicii l-au salvat. A fost cea mai mare victorie pentru Morrone. Remiza de pe "Dall'Ara" era bonus.

"Fotbalul nu mai contează în astfel de clipe. Toată echipa a fost şocată, pentru că Stefano e liderul vestiarului"