Handbal

Nimic de făcut! » Jolidon Cluj a fost învinsă fără emoţii de Dinamo Volgograd

Laura Oltean, la minge, a marcat ieri un singur gol

Articol de Marian Ursescu  —  duminică, 05 februarie 2012

Campioana Rusiei a cîştigat fără emoţii, aseară la Cluj, şi e ca şi calificată în sferturile de finală.

Dinamo Volgograd nu a reuşit calificarea în grupele principale ale Ligii Campionilor şi a picat în a doua competiţie valorică din handbal, Cupa Cupelor. Campioana Rusiei a nimerit în "optimi" cu vicecampioana României, Jolidon Cluj. Ardelencele le-au propus adversarelor să joace ambele partide în România, dar ruşii au refuzat.

Calificarea a fost tranşată însă aseară, încă după primul meci. Echipa lui Victor Riabih, cu cele cinci campioane mondiale în lot, a avut emoţii doar 10 minute. Clujul a condus cu 6-3, dar s-a stins apoi şi Kocetova, Levina, Hmirova, Makeeva şi Sedoikina au făcut legea pe teren. Au condus la pauză cu 15-11 pentru ca la final să se impună cu 29-24. "Am avut în faţă o echipă foarte puternică. Rusoaicele s-au apărat exact, ne-au obligat să greşim şi de aici şi diferenţa. Fetele atît au putut, nu au avut ce să facă", a declarat antrenorul Gheorghe Covaciu. În schimb, interul Mihaela Tivadar crede că diferenţa ar fi putut fi mai mică, dar jucătoarele nu au avut prea multă încredere. Acum Volgograd e favorită, dar mergem în Rusia să jucăm".

Partida retur se va disputa la Volgograd, pe 11 februarie.