Dinamo a cîştigat Cupa Taurus, după 2-1 cu ŢSKA Sofia

+12 Foto
Dinamo a cîştigat precedentul meci din Antalya, 4-0 cu Zimbru Chişinău

Articol de Alex Nicodim (foto)  —  miercuri, 08 februarie 2012

Dinamo a cîştigat Cupa Taurus după ce a învins-o pe ŢSKA Sofia cu scorul de 2-1 prin golurile marcate de Laurenţiu Rus şi Marius Alexe. Victoria nu a venit fără probleme pentru dinamovişti, care au avut de înfruntat pumnii şi picioarele împărţite de Michel Platini în stînga şi în dreapta.

VEZI REZUMATUL VIDEO

În minutul 80, jucătorul bulgarilor a fost autorul unei scene de K1 atunci cînd i-a lovit pe Laurenţiu Rus şi Dragoş Grigore. Arbitrul turc a decis să-i elimine pe Rus şi Platini. VEZI aici ce a dus la încăierare!

VEZI MAI JOS GALERIA FOTO

Mărkuş a părăsit terenul accidentat

Mărkuş nu a apucat să joace foarte mult împotriva bulgarilor de la ŢSKA. Adrian a intrat pe teren în minutul 75 în locul lui Alexe, dar a părăsit terenul în minutul 90. Atacantului în vîrstă de 19 ani s-a accidentat la urmăr şi a fost transportat cu ambulanţa la cel mai apropiat spital.

Pentru această victorie, jucătorii lui Dinamo vor împărţi un premiu de 10.000 de euro.

Dinamo a început cu: Bălgrădean - Luchin, Moţi, Dr. Grigore, Scarlatache - L. Rus, D. Stoica, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, M. Niculae

Meciurile amicale jucate de Dinamo în această iarnă:
25 ianuarie: Dinamo - FC Taraz (Kazakhstan) 0-1 Detalii AICI
28 ianuarie: Dinamo - SV Josko Ried (Austria) 1-1 Detalii AICI
31 ianuarie: Dinamo - Karpaty Lvov (Ucraina) 0-2 Detalii AICI
6 februarie: Dinamo - Zimbru Chişinău (Moldova) 4-0 Detalii AICI
8 februarie: Dinamo - ŢSKA Sofia (Bulgaria) 2-1
10 februarie: Dinamo - Ludogorets Razgrad (Bulgaria) (ora 18:00, în direct la DigiSport)
12 februarie: Dinamo - Videoton (Ungaria)
14 februarie: Dinamo - Steaua Roşie Belgrad (Serbia)