VIDEO Barcelona şi-a revenit. 2-0 cu Valencia şi joacă finala Cupei împotriva lui Bilbao

sursa foto reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 08 februarie 2012

Cu probleme de efectiv în ultimele partide, Josep Guardiola a reuşit să aducă prima victorie a Barcelonei după 3 meciuri fără victorie şi implicit, calificarea în finala Cupei Spaniei, după 2-0 în faţa Valenciei.

Cesc Fabregas a deschis scorul în minutul 16, învingîndu-l pentru prima oară pe portarul brazilian Diego Alves (VEZI GOLUL) şi Xavi a stabilit rezultatul final, cu 9 minute înainte de fluierul final al arbitrului Fernandez Borbalan (VEZI GOLUL).

În tur, scorul a fost egal, 1-1, "liliecii" reuşind să ţină în şah jucătorii catalani.

În finala Cupei Spaniei, Barcelona o va întîlni pe Athletic Bilbao, calificată în ultimul act al competiţiei după ce a trecut de Mirantes (2-1/6-2).

Barcelona: Pinto - Puyol, Abidal, Piqué, J. Mascherano, Fàbregas, Xavi, Thiago Alcântara, L. Messi, A. Sánchez, Cuenca
Rezerve: Adriano Correia, Bartra, Dani Alves, Iniesta, J. Dos Santos, Tello, Valdés

Valencia: Diego Alves, Miguel, J. Mathieu, Rami, Jordi Alba, Víctor Ruíz, Albelda, É. Banega, S. Feghouli, Aduriz, Jonas
Rezerve: A. Costa, Bruno, Dani Parejo, Guaita, Juan Bernat, Piatti, Ricardo Costa