Tenis

Monica Niculescu a ajuns în sferturile de la Doha. Halep s-a oprit în optimi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 16 February 2012

Monica Niculescu a reuşit să ajungă în sferturile de finală ale turneului de la Doha, în timp ce Simona Halep a ratat calificarea.

UPDATE 18:00// Monica Niculescu a ajuns în sferturile de finală de la Doha. Cel mai bine clasată româncă în ierarhia WTA a învins-o pe Kataryna Bondarenko (Ucraina), cu 7-6 (5), 6-4 şi va juca pentru un loc în semifinale cu cîştigătoarea meciului Samantha Stosur (Aus, 3) şi Petra Cetkovska (Cehia).

Românca nu a reuşit să-i facă faţă Victoriei Azarenka, liderul mondial WTA, şi a pierdut confruntarea din optimi, cu 6-3, 6-1. Chiar dacă în primul set, Simona a condus cu 3-1, cîştigătoarea de la Australian Open şi-a revenit şi a cîştigat următoarele cinci game-uri. Nici în setul secund, lucrurile nu au stat diferit. Azarenka s-a dezlănţuit, şi-a adjudecat cinci game-uri consecutive şi s-a aflat în postura de a servi pentru meci.

Românca a reuşit să facă break, însă pe serviciul său a pierdut şi a ratat calificarea în sferturile de finală.