Totul pentru titlu » Stoichiţă a făcut o echipă superofensivă pentru o victorie la Tg. Jiu

Bălan a jucat titular ultima oară pe 6 noiembrie în meciul cu Chiajna (2-1), cînd a ieşit accidentat în minutul 38

Articol de Remus Răureanu, Ionuţ Petrişor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Stoichiţă va miza de la început pe mijlocaşul care a prins doar 28 de minute în acest retur de campionat.

Tibi Bălan în primul "11" este mutarea-surpriză pe care Mihai Stoichiţă o pregăteşte pentru meciul său de debut în noul mandat. Antrenorul de 57 de ani i-a promis lui Gigi Becali că va inova la Tîrgu-Jiu. "Ştiu cu ce echipă va juca Stoichiţă, dar nu vreau să o deconspir. E ceva ce nici Mourinho n-a făcut, el va revoluţiona echipa, chiar dacă luăm trei goluri, tot noi vom cîştiga!", a anunţat patronul intenţiile noului antrenor.

Doar patru meciuri titular
De la sosirea sa la Steaua, Bălan a evoluat în doar opt partide în Liga întîi. Dintre acestea, în doar patru a intrat titular, dar niciodată Bălan nu a fost integralist. Cel mai mult, mijlocaşul de 31 de ani a jucat 69 de minute într-un meci din campionat, în chiar meciul de debut al lui Stan la Steaua, cu Oţelul, 2-1. În rest, Bălan a prins doar frînturi de meciuri. În acest retur, jucătorul pe care Becali îl vede "creierul" echipei a adunat doar 28 de minute: 19 contra Mioveniului şi 9 cu Universitatea Cluj. Apoi, în următoarele trei etape, Bălan a rămas rezervă neutilizată.

Doar un meci integralist, dar în Cupă
De la sosirea sa la Steaua, Bălan are un singur meci în care a jucat toate cele 90 de minute. S-a întîmplat contra lui Poli Timişoara, în Cupa României, în înfrîngerea roş-albaştrilor cu 2-0. Meciul s-a disputat acum 5 luni, pe 27 octombrie 2011.

Geraldo e fundaş dreapta
"Chiricheş nu va mai juca niciodată fundaş dreapta!", a anunţat Gigi Becali, iar Mihai Stoichiţă va pune imediat în practică ordinul patronului. Astfel, portughezul Geraldo va ocupa această poziţie. Pentru a fi acoperit pe benzi, Stoichiţă îl va trece pe foaie şi pe Valeriu Lupu, jucătorul pe care Becali îl vrea jucat din ce în ce mai des: "Stan a zis că e fotbalist de divizia C, dar o să vedeţi că Stoichiţă îl va folosi!".

Şi-a revenit Pîrvulescu
Stoichiţă va putea miza diseară şi pe fundaşul stînga Paul Pîrvulescu. Acesta s-a accidentat în meciul cu Gaz Metan Mediaş, dar entorsa suferită a fost una uşoară, iar Pîrvulescu va fi folosit ca titular.

363 de minute a adunat Bălan în acest sezon la Steaua în cele două competiţii în care a evoluat: campionat şi Cupă