Altele

România-Grecia 10-9, prima victorie la turneul preolimpic de la Edmonton

"Naţionala" de polo a României a învins reprezentativa Greciei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 03 aprilie 2012

"Naţionala" de polo a României a învins, luni, reprezentativa Greciei, scor 10-9 (2-3, 3-2, 2-2, 3-2), în cea de-a doua partidă din Grupa A a turneului preolimpic de la Edmonton.

Tricolorii au reuşit să întoarcă scorul în ultimele minute, de la 7-8 la 9-8, pentru a încheia victorioşi, cu 10-9, golul victoriei fiind înscris de Tiberiu Negrean.

Marcatorii României au fost Cosmin Radu 4 goluri, Negrean 1, Iosep 1, Chioveanu 1, Matei 1, R. Georgescu 1, Kadar 1.
În primul meci de la Edmonton, echipa antrenată de Kovacs Istvan a fost învinsă la limită de Germania, tot cu 10-9.

Rezultatele complete de luni seară sînt următoarele:
Grupa A - Olanda-Macedonia 6-9, România-Grecia 10-9, Muntenegru-Germania 11-7;
Grupa B - Argentina-Spania 6-14, Canada Brazilia 12-9. Turcia a stat, ca urmare a retragerii Venezuelei.
Marţi sînt programate partidele Macedonia-România, Germania-Olanda, Grecia-Muntenegru (grupa A), Brazilia-Argentina şi Turcia-Canada (B).

"Tricolorii" vor juca apoi cu Olanda (miercuri) şi Muntenegru (joi). Vineri vor începe meciurile din sferturile de finală, în sistem încrucişat (locul 1A-locul 4B, 2A-3B, 3A-2B şi 4A-1B), sîmbătă vor avea loc semifinalele (locurile 1-4 şi locurile 5-8), iar duminică, meciuri de clasament (locurile 7-8 şi 5-6), finala mică şi finala mare.

La Jocurile Olimpice de la Londra se vor califica primele patru clasate. La Olimpiadă sînt deja calificate Marea Britanie (ţară organizatoare), Italia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Australia, Kazahstan şi SUA. Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc în 5 mai.