Altele

Au reintrat în joc » România a obţinut prima victorie la turneul preolimpic de la Edmonton

România mai speră la calificarea la Olimpiadă

Articol de Mirela Neag  —  Monday 30th of November -0001 12:00

"Tricolorii" au învins Grecia şi mai pot spera la locul doi în grupă la turneul preolimpic.

Neşansa din meciul cu Germania, cînd România a pierdut în ultimele cinci secunde, cu 9-10, s-a răzbunat în jocul cu Grecia, de luni noapte, de la Edmonton. Elevii lui Kovacs Istvan au făcut un meci spectaculos, în care au condus în primele două "sferturi" şi au întors apoi, pe final, de la 7-8 la 9-8. Cosmin Radu a fost golgeterul echipei cu 4 goluri.

România a adunat astfel primele puncte la turneul preolimpic din Canada şi mai poate spera chiar şi la locul doi în grupă. Azi-noapte, "tricolorii" urmau să joace partida cu Macedonia, miercuri şi joi fiind programate disputele cu Olanda, respectiv Muntenegru. Primele 4 echipe din cele două grupe vor ajunge în "sferturi. La Jocurile Olimpice de la Londra se vor califica doar primele patru clasate.