Altele

Spre Londra! » România a învins Olanda şi e deja calificată în sferturile turneului preolimpic

"Naţionala" de polo a României a învins reprezentativa Olandei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 05 aprilie 2012

Naţionala de polo a României a învins în această dimineaţă Olanda, scor 7-5, asigurîndu-şi calificarea în sferturile turneului preolimpic de la Edmonton.

"Tricolorii" sînt deja în sferturi înaintea disputării ultimului meci din grupe. Naţionala antrenată de Istvan Kovacs a bifat al treilea succes consecutiv după înfrîngerea cu Germania şi nu mai poate rata calificarea.

Marcatorii României cu Olanda au fost Cosmin Radu 2 goluri, Diaconu 1, Iosep 1, Matei 1, Georgescu 1, Ghiban 1.

România va întîlni în această seară liderul grupei, Muntenegru ar asigura locul 2 şi un adversar mai slab cotat în sferturile de finală. Pentru a se califica la Jocurile Olimpice din Londra, "tricolorii" trebuie să ajungă în semifinale.