Mîndria Ardealului? » Rapidul s-a distrat în Gruia cu CFR, cîştigînd cu un umilitor 5-0!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 07 aprilie 2012

CFR Cluj a ratat astăzi oportunitatea de a închide campionatul, făcînd un meci dezastruos în faţa Rapidului, încheiat cu victoria giuleştenilor, scor 5-0.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Ardelenii n-au reuşit să profite de paşii greşiţi făcuţi de Dinamo şi FC Vaslui. Mai mult, elevii lui Jorge Costa au fost umiliţi de Rapid. Herea a deschis scorul în minutul 19, din pasa excelentă a lui Bozovici. Rezultatul s-a menţinut pînă în minutul 71, deşi giuleştenii au avut un gol valabil şi un penalty neacordat.

Fiesta s-a declanşat în ultimle 20 de minute, cînd oaspeţii s-au dezlănţuit. Beto a devenit spectator în faţa execuţiilor lui Grigorie, Rui Duarte, Alexa şi Deac. Un 0-5 jenant pentru liderul Ligii 1, care se menţine pe primul loc, la cinci puncte de Dinamo.

Zilele lui Jorge Costa pe banca CFR-ului par a fi numărate.

Echipele de start
CFR Cluj: Beto - Maftei, Nuno Diogo, Piccolo, Panin - G. Mureşan - Sougou, Peralta, Hora, Ronny - Kapetanos
Antrenor: Jorge Costa
Rezerve: Stăncioiu, Vranjes, De Zerbi, Lionn, Godemeche, Rui Pedro, L. Ganea

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Teixeira - Deac, Herea, Surdu
Antrenor: Răzvan Lucescu
Rezerve: Vîtcă, Ezequias, Burcă, Grigorie, Sburlea, Pavlovici, Sotelo