Tenis

Dăescu şi Mergea au pierdut meciul de dublu, iar România a ratat calificarea la barajul Cupei Davis

Andrei Dăescu are parte de un debut nefericit la naţionala de Cupa Davis: înfrîngeri şi la simplu şi la dublu.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 07 aprilie 2012

România a ratat calificarea la barajul Cupei Davis după ce componenţii naţionalei au pierdut şi meciul de dublu.

Conduşi cu 0-2 după prima zi, tricolorii aveau nevoie de o victorie în partida de dublu pentru a rămîne în cărţile calificării.

Florin Mergea şi Andrei Daescu au evoluat neaşteptat de bine în meciul cu Jean Julien Rojer/Igor Sijsling, însă au cedat pe final cu scorul 3-6, 6-7(3), 7-6(3), 6-4, 7-9. Meciul a durat patru ore şi 17 minute.

Perechea română a fost condusă cu 2-0 după primele două seturi, însă a reuşit să îşi adjudece al treilea set în decisiv. Al patrulea set a fost cîştigat mult mai lejer de Mergea şi Dăescu. Elevii lui Ciprian Porumb au forţat victoria în ultimul set, însă nu au mai făcut faţă pe final, iar România a pierdut calificarea la barajul de promovare în Cupa Davis.

Ieri, Alexandru Luncanu şi Andrei Dăescu au pierdut meciurile de simplu în faţa olandezilor Thomas Schoorel, respectiv Robin Haase.