VIDEO Real rezistă » Ronaldo reface diferenţa de 4 puncte în faţa Barcelonei: 4-1 cu Atletico

:rel:d:bm:LR2E84B1P0F47

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Portughezul a decis derby-ul Madridului cu un hat-trick şi o pasă decisivă, dar galacticii s-au desprins abia în final

En fanfare. Aşa a terminat Real derby-ul Madridului cu Atletico (4-1). Pus sub o presiune fantastică de urmăritoarea Barcelona, 4-0 cu Getafe, liderul a avut o viaţă mult mai grea cu echipa lui Diego Simeone decît o arată scorul final.

VEZI AICI REZUMATUL

Diferenţa a făcut-o însă, ca de atîtea alte ori, Cristiano Ronaldo. Portughezul a fost providenţial pentru oaspeţi şi a marcat exact cînd le ardea buza mai tare. A stabilit mai întîi scorul la pauză, apoi şi-a readus echipa în avantaj (68), la mai puţin de-un sfert de oră după ce Falcao egalase scorul pe tabelă.

Şi-a trecut hat-trickul în cont la penalty-ul obţinut de Higuain, iar lui Callejon i-a pasat decisiv cu trei minute înaintea finalului, pentru 4-1. Şi Real reface diferenţa de 4 puncte în faţa campioanei Barcelona.