VIDEO Fair-play nemţesc! A cerut arbitrului să-i anuleze golul pe care-l marcase cu mîna

Momentul în care Ebbers utilizează mîna pentru a marca

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 14 aprilie 2012

”Mîna lui Dumnezeu” nu a funcţionat şi nici nu va funcţiona doar în cazul lui Maradona. Sînt şi alţi jucători care se ajută de braţ pentru a ajunge la gol, dar prea puţini au puterea să recunoască frauda. Unul dintre exemple îl dă Marius Ebbers.

Vezi jos un video cu faza creată de Ebbers.

A fost meciul pe care St. Pauli l-a disputat cu Union Berlin, în liga secundă germană. Era minutul 80, scorul 1-1. La o centrare din dreapta, Ebbers s-a înălţat şi a trimis mingea în plasă. Gol! Arbitrul a arătat centrul. 2-1? Nu! Spre stupoarea tuturor, Marius s-a dus la ”central” şi i-a spus că a folosit mîna pentru a marca. În faţa mărturisirii, ”omul în negru” a anulat reuşita.

St. Pauli a fost răsplătită pentru un asemenea gest de fair-play: a învins totuşi cu 2-1 datorită unui gol înscris în prelungiri.