FOTO FC Braşov - U Cluj 1-1 » Nici o lacrimă: foştii elevi ai lui Badea n-au avut milă la debutul acestuia sub Tîmpa

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 23 April 2012

Claudiu Niculescu rămîne invincibil şi după duelul cu fostul lui antrenor, ajungînd la şapte meciuri fără înfrîngere pe banca lui U Cluj. Chiar şi în zece oameni din minutul 47, după ce Galamaz a a fost eliminat, clujenii au reuşit să scoată o remiză la Braşov (1-1).

La modul cum a decurs prima repriză, Ionuţ Badea părea că se va bucura de meciul lui cu numărul 100 ca antrenor în Liga 1. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, printr-un şut spectaculos al lui Mateiu care l-a lăsat fără reacţie pe Bornescu, şi au intrat cu avantaj la cabine.

Eliminarea lui Galamaz mai mult i-a înrăit pe clujeni, decît să-i slăbească. A fost momentul cînd Claudiu Niculescu a mutat inspirat cu Adi Cristea şi Pele, cei doi jucători care aveau să creeze puţin mai tîrziu golul egalării. Stoperul a reluat cu capul în plasă din lovitura liberă bătută de mijlocaş.

Cu zece minute înainte de final, Viveiros şi Udoji au ratat ocazii uriaşe şi Badea a trebuit să "accepte" doar un punct la debut.