Tenis

Malisse continuă seria rezultatelor pozitive de la Bucureşti » Florian Mayer, favoritul doi, eliminat de belgian

Xavier Malisse foto: Raed Krishan

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 25 April 2012

Belgianul Xavier Malisse continuă aventura la Bucureşti, după ce l-a eliminat pe cîştigătorul de anul trecut al BRD Năstate-Ţiriac Trophy, scor 7-5,

După ce a stopat prematur parcursul bulgarului Dimitrov, Malisse a pus presiune constantă pe Florian Mayer, germanul care s-a impus pe zgura de la BRD Năstate-Ţiriac Trophy, anul trecut. Malisse a spart serviciul adversarului în primul set, s-a luptat pentru fiecare minge şi a închis la 7-5.

Mayer a contrat în setul secund, spre bucuria spectatorilor prezenţi la meci, dar nu a avut răspuns în faţa încăpăţînării belgianului. În ultimul set, un break timpuriu a închis partida.