Tenis

Drum liber spre finală » Gilles Simon a mai făcut un pas spre cel de-al treilea trofeu de la Bucureşti

Gilles Simon s-a calificat în semifinalele de la București foto: Raed Krishan

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 27 aprilie 2012

Victorios de două ori la Bucureşti, Gilles Simon (12 ATP) îşi continuă cursă spre cîştigarea celui de-al treilea trofeu. Favoritul principal al turneului ATP Năstase Ţiriac Trophy s-a calificat astăzi, în semifinalele competiţiei.

Deşi era cotat cu prima şansă în meciul cu Lukasz Kubot (51 ATP), cap de serie numărul şapte, francezul a obţinut o victorie dificilă în faţa polonezului, cu 3-6, 6-1, 6-3, la finalul unei partide care a durat două ore şi cincisprezece minute.

Simon a intrat mai greu în meci, iar acest lucru s-a reflectat şi pe tabelă. Fără să-şi regăsească ritmul, Gilles a pierdut primul set, moment din care francezul s-a descătuşat şi a avut o revenire de senzaţie. În următoarele două seturi, Kubot nu a mai putut să facă nimic, reuşind să-şi mai adjudece doua patru game-uri.

Pentru un loc în finală, Gilles Simon va evolua sîmbătă, împotriva germanului Matthias Bachinger (120 ATP).