VIDEO Epoca de piatră » Delio Rossi, demis de la Fiorentina după ce l-a bătut pe sîrbul Ljajici

Delio Rossi nu şi-a mai putut stăpîni nervii şi l-a luat la pumni pe Ljajici

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Incidentul de pe ”Artemio Franchi” este o nouă pată neagră pe emblema Seriei A.

Scandalul pariurilor, jucători care predau tricourile sub ameninţarea ultraşilor, la Genoa, alţii care înghit minute în şir invectivele suporterilor, cazul lui Totti la Roma. Şi peste toate, episodul halucinant de miercuri, cu antrenorul Fiorentinei, Delio Rossi, ieşindu-şi din minţi şi cărîndu-i pumni propriului atacant, Ljajici, în minutul 32 al meciului cu Novara (2-2). Fotbalul italian s-a întors în epoca de piatră.

"Delirio Rossi!", a titrat ieri Gazzetta, în timp ce Corriere della Sera vorbeşte despre "o barbarie. Chiar dacă Ljajici l-a provocat, Rossi n-avea voie să facă aşa ceva. Niciodată!". Demiterea lui, subliniază acelaşi ziar, "a fost singurul moment de normalitate al serii. Pentru că la fel de neînţeles e cum de arbitrii n-au reacţionat? Cum de i s-a dat voie să revină pe bancă după pauză?".

"Ia-i la şuturi!"
Ca şi cum n-ar fi fost de ajuns incidentul cu Ljajici, la revenirea echipelor de la cabine şi-au dat în petic şi fanii Fiorentinei. "Delio, ia-i şi pe ceilalţi la şuturi!", l-au încurajat tifosii pe antrenorul bătăuş.

"Ce-a făcut Rossi e foarte grav. N-aveam altă soluţie decît să-l dau afară. Ljajici va fi amendat" (Andrea Della Valle, preşedinte Fiorentina)