Sporturi   •   Altele   •   DUBLIN CUP

Se pregătesc pentru Jocurile Olimpice » Naţionala de polo a României participă la Dublin Cup

Nationala de polo a Romaniei

Articol de Gazeta Sporturilor   —  miercuri, 30 mai 2012

Naţionala de polo a României va participa la Dublin Cup, între 5-8 iulie, un turneu de pregătire la care vor mai evolua Ungaria, Croaţia, Muntenegru şi Marea Britanie.

Cel mai puternic turneu amical, dinaintea JO de la Londra, va avea loc între 5-8 iulie, cu participarea campioanei olimpice Ungaria, campioanele europene Muntenegru şi Croaţia, România şi naţiunea gazdă, Marea Britanie.



Organizatorii au anunţat că a şasea echipă invitată, Serbia, a declinat participarea, pentru că va juca în aceeaşi grupă la JO cu Ungaria, România, Muntenegru şi Marea Britanie.



La Dublin Cup, tricolorii vor juca în ordine, cu Ungaria (5 iulie), Muntenegru şi Croaţia (6 iulie) şi cu Marea Britanie (8 iulie).

Competiţia olimpică de polo se va desfăşura între 29 iulie şi 12 august.



Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câştigătoarele vor juca semifinale şi, ulterior, finala mică şi finala mare. La ediţia din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria. (sursa: mediafax)

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.