EURO 2012

VIDEO şi FOTO Gomez scufundă Portugalia lui Ronaldo » Germania cîştigă primul derby de la Euro

+13 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 09 June 2012

Germania a debutat cu dreptul la Euro, învingînd Portugalia cu 1-0. VEZI AICI IMAGINI DE LA MECI!

Primul derby al Campionatului European se anunţa a fi unul dintre cele mai spectaculoase meciuri. Lucrurile au stat însă cu totul altfel. Portughezii au preferat să se apere şi să aştepte greşeala nemţilor. Tactica a dat roade pînă în minutul 72. Chiar cînd Joachim Low se pregătea să-l schimbe, Mario Gomez a dat lovitura, învingîndu-l pe Rui Patricio cu o lovitură de cap din 6 metri.

Ultimul sfert de oră al meciului a apariţinut "lusitanilor", dar Varela şi Nani n-au putut să treacă mingea de Neuer, ultimul izbind şi transversala.

Echipele de start
Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller, Ozil, Podolski - Gomez
Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Cristiano Ronaldo

AICI GĂSEŞTI tot ce trebuie să ştii despre Euro 2012, într-un spectaculos modul oferit de gsp.ro în parteneriat cu AFP. Program, loturi, CV-urile tuturor jucătorilor, statistici complete, totul într-o prezentare de excepţie, în exclusivitate pentru cititorii gsp.ro!

AICI ai cele mai atractive cote la Euro! Pariază pe Campionatul European şi cîştigă!