Rapid a cîştigat detaşat primul test din Scoţia. Goga a debutat în tricoul vişiniu

Ștefan Grigorie a deschis seria reușitelor rapidiste

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 03 July 2012

La nici 24 de ore de la sosirea în Scoţia, în al doilea cantonament al verii, giuleştenii au şi disputat prima partidă de pregătire. Adversar le-a fost Greenock Morton, formaţie din a doua ligă scoţiană, pe care au învins-o cu scorul de 5-2.

În ciuda oboselii, elevii conduşi de Ioan Ovidiu Sabău nu au avut mari probleme. Golurile vişinii au fost semnate de Grigorie, Roman, Sburlea, plus ”dublă” Herea.

În acest meci a debutat noua achiziţe făcută de clubul din Grant, Dorin Goga. Ex-timişoreanul a fost utilizat în repriza secundă.

Rapid a început cu: D. Coman - I. Voicu, Abrudan, Oros, Milisavljevici - Roman, N. Grigore, Teixeira, Grigorie - Pancu, Sburlea. După pauză au mai evoluat Albuţ, Rui Duarte, Burcă, Glauber, Wallace, Al. Coman, Pavlovici, Renan, Herea, Goga, Surdu.

În Scoţia, Rapid va mai disputa trei meciuri amicale, cu Livingstone FC (7 iulie), Motherwell FC (9 iulie) şi Hibernian FC (11 iulie), întoarcerea la Bucureşti fiind programată la 12 iulie.