VIDEO + FOTO Sînmărtean taie aripile Petrolului » Vasluiul învinge cu 3-0 revelaţia primei etape

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 28 July 2012

FC Vaslui a făcut spectacol la prima partidă de pe teren propriu din acest sezon, învingînd Petrolul cu scorul de 3-0.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Se poate şi fără Wesley! Cel puţin asta a arătat echipa lui Marius Şumudică în faţa Petrolului, echipă care reuşea scorul etapei în runda inaugurală, 5-0 cu Petrolul. La primul meci de la despărţirea de vîrful brazilian, transferat la Al Hilal, "galben-verzii" s-au descătuşat sub bagheta lui Lucian Sînmărtean.

Mijlocaşul a reuşit un gol de senzaţie din lovitură liberă în minutul 22, după o perioadă în care oaspeţii fuseseră mai periculoşi. Zece minute mai tîrziu, Adrian Cristea a văzut cartonaşul roşu după ce l-a lovit pe Antal. Rămaşi în zece jucători, ploieştenii n-au mai putut pune aceeaşi presiune la poarta lui Coman.

Scorul a luat proporţii în minutul 70, cînd Nicuşor Stanciu a pătruns excelent în careu şi l-a găsit liber în faţa porţii pe Sburlea. Fostul atacant al Rapidului n-a ratat şansa să înscrie primul său gol pentru moldoveni, reluînd în plasă cu călcîiul. Tabela a fost închisă de un alt fost rival al Vasluiului, Marius Niculae.