VIDEO Petrolul îşi revine după şocul de la Vaslui şi învinge Oţelul cu 2-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 august 2012

Petrolul Ploieşti a obţinut astăzi o victorie importantă în faţa Oţelului, scor 2-1.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Gazdele şi-au revenit după eşecul greu de digerat de la Vaslui, scor 0-3. Au început în forţă meciul, iar după numai 23 de secunde aveau deja superioritate numerică, Ljubinkovici fiind eliminat pentru un fault în careu asupra lui Hamza. Tot tunisianul a executat lovitura de pedeapsă, dar nu l-a putut învinge pe Brăneţ.

Click aici pentru comentariul liveTEXT

A făcut-o însă Boudjemaa în minutul 12 cu un voleu de excepţie. Gălăţenii s-au străduit cît au putut în zece jucători de cîmp, dar tot gazdele au marcat în minutul 80 prin acelaşi Boudjemaa. Asta după ce Brăneţ a zburat din bară în bară, apărînd şuturile lui Achim, Hamza sau Guilherme.

Inkango a redus din handicap în minutul 89, dar Oţelul n-a mai putut reveni pe tabelă.

Echipele de start
Petrolul: Bornescu - S. Acim, Neag, Manasse, Guilherme - Opriţa, Hoban, Mustivar, Boudjemaa - Hamza, G. Grozav
Rezerve: Hamutovski, Alcenat, M. Cristescu, Tony, V. Morar, L. Marinescu, Bokila
Oţelul: Brăneţ - Rîpă, Sg. Costin, Perendija, Z. Ljubinkovici - Giurgiu, Benga - Stromajer, Viglianti, L. Buş - Pena
Rezerve: Grahovac, Sîrghi, Punosevac, Inkango, Cîrjă, I. Filip, Băjenaru

Arbitru: Cr. Balaj. Asistenţi: Oct. Şovre, I. Radu