Lunetistul » Atenţie la Vasiliev! Balticii pot specula slăbiciunile noastre la fazele fixe

"Finalul şi golul au fost superbe", spune Vasiliev

Articol de Daniel Scorpie  —  vineri, 17 august 2012

Prima adversară a ”tricolorilor” din 7 septembrie ne dă fiori după triumful cu Polonia (1-0). Portarul Szczesny s-a predat la superlovitura liberă din prelungiri

Estonia ne pune în gardă cu trei săptămîni înaintea startului în preliminariile CM 2014. Tot la Tallinn, unde vom juca pe 7 septembrie, balticii au răpus Polonia (1-0), gazda ultimului Euro, şi nu vor fi deloc facil de bătut. Şi-au creat chiar destule ocazii la poarta lui Szczesny, învins în prelungiri din fază fixă.

Cum aceste momente sînt slăbiciunea "tricolorilor", execuţia lui Vasiliev e un avertisment. Atacantul lui Amkar şi golgeterul eston din calificările CE 2012 a pus la vinclu o lovitură liberă de la 25 de metri. "Am tras atît de bine încît nici un goalkeeper de clasă n-ar fi scos mingea", explică Vasiliev. "Meciul a arătat clar că vom juca mai bine în toamnă decît am făcut-o în iunie", a conchis selecţionerul Ruutli.

15 goluri în 53 de partide are Vasiliev, al doilea marcator din lotul Estoniei după legendarul Oper, 37 în 125 de prezenţe