Stranieri

Fani de 5 stele la Rangers » Nou record mondial pentru liga a 4-a: 49.118 spectatori!

Susținut frenetic de un stadion arhiplin, Dorin Goian a venit destul de des în careu oaspeților // Foto: Reuters

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Rangers, cu Dorin Goian integralist, le-a mulţumit suporterilor printr-un 5-1 cu East Stirlingshire.

Suporterii lui Glasgow Rangers au întrecut orice aşteptări. Hotărîţi să bată recordul mondial de audienţă pentru un meci de liga a 4-a, 37.774 de spectatori, înregistrat în 1961, la Crystal Palace - Millwall, au umplut ieri tribunele lui Ibrox Park: 49.118!

Patronul Charles Green le-a mulţumit personal pentru ataşament, iar Dorin Goian şi colegii au făcut-o pe teren: 5-1 cu East Stirlingshire. Partida n-a început însă chiar cum şi-ar fi dorit managerul Ally McCoist. Bocanegra a faultat în careu, iar Quinn a transformat penalty-ul acordat: 0-1 în minutul 3.

Şocul a durat mai puţin de-un sfert de oră, după care jocul a căpătat sens unic. Spre poarta oaspeţilor. Little (15, 41, 74), Sandaza (64), care a reluat în plasă o minge respinsă de portar la şutul lui Goian, şi McCulloch (90) au întregit sărbătoarea alb-albastră.

32.610 spectatori este asistenţa totală a celor 5 meciuri jucate ieri în Premier League scoţiană. Pe Ibrox Park au fost cu peste 50% mai mulţi