Handbal

Înfrîngere categorică în faţa Rusiei 27-37!

Articol de Marian Ursescu  —  marţi, 21 august 2012

Naţionala de junioare a României a pierdut clar disputa cu Rusia, ultima din grupa B la Campionatul Mondial din Muntenegru.

Deşi au condus la pauză cu 18-17, “tricolorele” au fost devansate net în partea a doua. Totul s-a jucat în primele 12 minute din partea a doua. România a marcat o singură dată, în timp ce Rusia a înscris de 9 ori. S-a ajuns la 19-26 şi degringolada a continuat. S-a încheiat 37-27 pentru Rusia, principala favorită la aurul mondial. România a terminat pe locul 2 în grupă şi va întlni în sferturi, joi, Ungaria, formaţie care a termina prima în grupa B.

Au marcat pentru România în meciul cu Rusia: Safta 7 goluri, Tănăsie 4, Perianu 4, Gavrilă 3, Tiron 3, Orşivschi 2, Pricopi 2, Constantinescu 1, Cîrjan 1.

În primele trei meciuri din grupa B, România învinsese Congo (39-14), Kazahstan (41-22) şI Muntenegru (25-22).