Stranieri

Dorin Goian a debutat la Spezia cu o victorie dramatică :O

Goian s-a integrat rapid la Spezia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 26 August 2012

Dorin Goian nu a avut răbdare. Vineri a semnat contractul cu Spezia, unde a fost împrumutat un sezon de Glasgow Rangers, iar sîmbătă a şi debutat la divizionara secundă italiană. Startul a fost cum nu se poate mai fericit: echipa sa s-a impus cu 2-1 în faţa Vicenzei, victorie obţinută însă dramatic, în minutul 2 de prelungiri, cînd a marcat Sansovini, cel ce deschisese scorul.

Deşi nici nu-şi ştia bine colegii, internaţionalul român a fost titular, făcînd pereche în centrul defensivei cu Benedetti, şi s-a descurcat fără probleme. O dată a intervenit chiar salutar, la o centrare periculoasă, ba a şi urcat în atac, unde a avut două ocazii.

”Goian? Am vrut să-l folosesc deja pentru a aduce experienţă şi forţă şi chiar aşa a fost”