FOTO&VIDEO Ţucudean i-a salvat pe "cîini" în ultimele secunde » Dinamo - Petrolul 2-1

+6 Foto
Ţucudean a adus victoria în prelungiri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 26 august 2012

Dinamo a învins în Ştefan cel Mare pe Petrolul, 2-1. Luchin a deschis scorul în minutul 4, iar Grozav a egalat (28) după o gafă a lui Bălgrădean. Ţucudean a adus victoria "cîinilor" în ultimele secunde

VEZI AICI GOLURILE!

Dinamo a avut parte de un început de meci aşa cum visa şi cu Metalist Harkov. Luchin a urmărit o minge deviată şi a deschis scorul cu capul, în minutul 4.

"Cîinii" s-au menţinut minute bune la comandă, dar au fost trădaţi de portar. Bălgrădean a comis-o rău la şutul lui Hamza şi i-a pus pe tavă mingea egalării lui Grozav (28). Pînă la pauză, jocul s-a animat şi cele două echipe au oferit un spectacol pe contre.

Deşi era de aşteptat ca Dinamo să forţeze în repriza secundă, oaspeţii au fost mult mai insistenţi. Cu Alexe total inexistent, "cîinii" s-au apropiat greu de poarta lui Bornescu şi i-au invitat pe ploieşteni să forţeze.

Hamza (73) şi Marinescu (76) au ratat ocazii bune şi i-au mai dat ocazia lui Bălgrădean să-şi spele din păcate. Bonetti l-a aruncat în luptă pe Ţucudean, dar Dinamo n-a ieşit din ritmul lent şi previzibil, care le-a oferit posesia şi iniţiativa adversarilor.

Minunea s-a întîmplat în ultimele secunde de prelungiri, cînd Ţucudean a reluat în plasă cu capul centrarea lui C. Munteanu, profitînd de ieşirea greşită a lui Bornescu.