CM 2014

VIDEO Aşa se joacă împotriva marilor forţe » Bulgaria a reuşit un egal contra Italiei, 2-2

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 08 septembrie 2012

Bulgaria a reuşit un egal pe teren propriu cu vicecampioana europeană, Italia.

VEZI AICI REZUMATUL

Vecinii noştri de la sud de Dunăre au deschis scorul prin Manolev (30), dar italienii au revenit rapid. Atacantul Romei, Osvaldo, a egalat după doar 6 minute.

Pînă la pauză, jucătorii lui Prandelli au preluat conducerea, prin acelaşi Osvaldo, a cărui lovitură de cap a fost deviată în plasă de un fundaş bulgar.

Spiritul oamenilor lui Penev le-au adus un egal. Bulgarii au luptat de la egal la egal cu italienii şi G. Milanov a reuşit să aducă un punct în minutul 66, profitînd de o apărare dezorganizată a Italiei.

Echipe de start:
Bulgaria: Mihaylov - Bodurov, V. Minev, Y. Minev, I. Ivanov - S. Manolev, G. Milanov, V. Gadzhev, Dyakov - Gargorov, I. Popov
Italia: Buffon - Maggio, Bonucci, Barzagli, Ogbonna - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini - Giovinco, Osvaldo