Nationala

Gică Popescu despre actualul lider al naţionalei: "A explodat foarte tîrziu"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 11 septembrie 2012

Ciprian Marica a fost decisiv în victoria României din Estonia, scor 2-0. Atacantul lui Schalke a pasat decisiv pentru Torje la primul gol şi l-a înscris pe al doilea. La pauză, la scorul de 0-0, Marica i-a mobilizat pe coechipieri, iar efectul s-a văzut în repriza secundă. Gică Popescu crede că atacantul este actualul lider al tricolorilor, dar e păcat că s-a maturizat tîrziu

"Ciprian este un jucător care a crescut foarte mult. Din păcate, trebuia să o facă acum şapte-opt ani de zile cînd ar fi putut să fie un jucător important al echipei naţionale pentru o perioadă mai lungă de timp. Pentru calităţile extraordinare pe care le are a explodat foarte tîrziu.

Am înţeles că la pauză a avut o reacţie în vestiar. E nevoie de astfel de reacţii, ca anumiţi jucători să dea semnale, iar Marica poate fi liderul de acum al tricolorilor", a spus Gică Popescu la Digi Sport.