CM 2014

VIDEO Argentina evită dezastrul în meciul cu Peru!

Gonzalo Higuian (foto: reuters)

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 12 September 2012

Argentina nu s-a regăsit în meciul disputat împotriva lui Peru, scor 1-1, după ce a făcut o primă repriză mizerabilă. Higuain, jucătorul lui Real Madrid, a spălat imaginea echipei

Semnalul de alarmă a venit în minutul 3, atunci cînd peruanii au obţinut un penalty, la o intervenţie greşită a lui Di Maria. Claudia Pizzaro şi-a asumat responsabilitatea executării, dar inspiraţia portarului Sergio Romero a ţinut scorul ca la începutul partidei. Atacul în valuri al peruanilor s-a concretizat în minutul 19, atunci cînd jucătorul lui Frankfurt, Carlos Zambrano, a deschis scorul. Gonzalo Higuain a egalat pentru argentinieni, la primul şut pe poartă pentru echipa lui Messi, evitînd prima înfrîngere în faţa echipei Inca din 1997 încoace. Jucătorul lui Real Madrid a reuşit să evite dezastrul în minutul 38.