VIDEO+FOTO Dinamo se impune cu 2-1 la Cluj, într-un meci cu gafe de arbitraj la toate golurile

+34 Foto
U Cluj - Dinamo Foto: Lorand Vakarcs

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 septembrie 2012

Dinamo cîştigă la Cluj în faţa Universităţii, scor 2-1, după un meci dominat de greşeli de arbitraj.

"Cîinii" s-au impus pentru prima dată după patru ani în faţa celor de la U Cluj, urcînd pe locul 5 în Liga 1. Partida a fost însă stricată de arbitrul Teo Crăciunescu, care a greşit grav la toate cele trei goluri. Viorel Dinu a plonjat în careu în minutul 8, iar "centralul" a dictat imediat penalty, în ciuda protestelor lui Pulhac. Acelaşi Dinu a transformat, iar faza s-a mutat 14 minute mai tîrziu în careul lui U Cluj. Dănciulescu a căzut de lîngă Erico fără să fie atins, iar Teo a dictat imediat penalty. Vîrful dinamovist a transformat, egalînd pe tabelă.

Click aici pentru a vedea golurile!

Echilibrul la greşeli s-a rupt în minutul 62, cînd Teo Crăciunescu n-a observat un ofsaid clar la Nica, fundaşul dinamovist fiind la doi metri în spatele apărării dinamoviste. Jocul a continuat, iar Ţucudean i-a pasat lui Curtean, care a dus scorul la 2-1. Dinu putea egala în minutul 83, dar, singur cu portarul după o eroare a lui Boubacar, a trimis pe lîngă poartă.