Europa League

Tudor i-a îngălbenit pe italieni » "Centralul" a arbitrat aproape perfect derby-ul PSV - Napoli

Articol de Daniel Scorpie  —  vineri, 05 octombrie 2012

Delegat la Eindhoven, Alexandru Tudor a condus ieri fără greşeală partida cu Napoli (3-0).

"Centralul" român n-a avut decît o singură fază grea în prima repriză, dar a judecat-o corect. Olandezii au cerut penalty în minutul 13, la contactul în careu dintre Lens şi Fernandez, însă stoperul argentinian nu l-a atins! A avut şi destule momente încinse, mai ales după pauză, dar, exigent, a penalizat orice intrare dură şi a scos din buzunar cartonaşul galben de zece ori, primul fiind El Kaddouri, în minutul 2!

La 0-3, jucătorii lui Mazzari s-au enervat şi au primit 5 avertismente în ultimele zece minute. Şi asistenţii s-au descurcat bine, unica eroare aparţinîndu-i lui Aurel Oniţa. Acesta l-a oprit pe Cavani, scăpat singur spre poartă, dar uruguayanul nu fusese în ofsaid!