Nationala

VIDEO Fazele în urma cărora arbitrul Thomson a creat uluială » Crezi că ne-a dezavantajat scoţianul?

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 17 October 2012

Scoţianul Craig Thomson a fost aspru criticat pentru prestaţia din meciul România - Olanda 1-4. Maniera nesigură a centralului a oferit multe tensiuni pe parcursul partidei

Votează în sondajul de mai jos!

Ce decizii i-au fost criticate lui Thompson:

1. Prima fază importantă pe care a judecat-o greşit scoţianul s-a consumat în prelungirile primei reprize, cînd la un duel între Tamaş şi Narsingh a dictat "11 metri" pentru Olanda. În acel duel, jucătorii s-au ţinut reciproc, iar arbitrul a acordat prompt penalty şi cartonaş galben pentru fundaşul român. Vezi VIDEO mai jos

2. La o fază asemănătoare, în minutul 81, stelistul Adi Popa a pătruns în careul olandezilor, pe partea dreaptă, l-a driblat pe Indi, iar batavul l-a tras clar de tricou şi l-a trîntit la pămînt pe român. Arbitrul a lăsat jocul să continue şi i-a făcut semn mijlocaşului "tricolor" să se ridice! Vezi VIDEO mai jos

3. La o intrare a lui Tamaş asupra lui Lens, în minutul 83, "centralul" a lăsat impresia că l-a eliminat pe român iar apărătorul s-a îndreptat către cabine. Arbitrul a schimbat decizia şi i-a arătat "galben" olandezului Lens, considerînd că acesta a simulat.

4. Thomson a enervat întreaga asistenţă de pe National Arena prin maniera de a judeca duelurile. Scoţianul a permis intrări dure ale olandezilor în urma cărora a lăsat jocul să continue, dar a acordat uşor multe lovituri libere în preajma careului de 16 metri a lui Tătăruşanu.