Jean Pădureanu a fost jefuit în această după-amiază în centrul Bucureştiului, iar în urma atacului s-a lovit la mîini şi la cap, conform România TV.
Numărul 1 de la Gloria Bistriţa a fost atacat chiar la colţul blocului unde deţine un apartament. Pădureanu a explicat pentru România TV: "Cînd să urc scările în bloc m-am dezechilibrat şi m-am trezit că cineva îmi dă un brînci. Am căzut şi m-am lovit la mîini şi la cap. Un individ trăgea să îmi ia geanta. Văzînd că nu poate, mi-a smuls borseta, care îmi alunecase. Nu aveam bani în ea. Doar paşaportul, nişte acte ale clubului şi ştampila clubului. L-aş ruga să mi le dea înapoi, să le arunce în faţa casei. L-aş şi cinsti dacă ar face acest lucru".
"Nu mă interesează dacă îl prinde sau nu poliţia. E treaba lui. Să îmi dea actele, asta e cel mai important. Am fost perfect conştient de ceea ce se întîmpla. Bine să mi s-a încleştat mîna pe diplomat.
Nu sînt afectat fizic, sînt afectat moral de ţara asta, nu se schimbă niciodată nimic. De obicei eram însoţit. Mereu cu cineva. Am nevoie să îmi iau armă. Sînt o persoană urmărită. Decît să ia viaţa unui om, mai bine îl omor eu şi fac puşcărie", a mai spus Jean Pădureanu la Contraatac, pe GSP TV.
{{text}}