VIDEO Arsenal, revenire ca-n poveşti! A fost condusă cu 4-0, dar a cîştigat 7-5

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 31 October 2012

De acum, revenirea Forestei Suceava din meciul cu Dinamo e doar în planul 2. La fel şi remiza in extremis obţinută de Suedia în deplasarea din Germania, 4-4 de la 4-0.

Asta pentru că puştii lui Arsene Wenger au avut o revenire senzaţională în meciul cu Reading din Cupa Ligii. Cu mai multe rezerve în primul "11", Arsenal s-a văzut condusă cu 4-0 în minutul 37. Singura tresărire a avut-o Walcott în prelungirile primei părţi, dar nimeni nu mai credea că tunarii pot întoarce rezultatul.

S-a întîmplat totuşi cu două goluri în ultimele minute ale confruntării. Giroud marcase pentru 4-2, dar doar Koscielny (89) şi Walcott (90+5) au împins meciul în prelungiri. Acolo, cele două formaţii au mai avut timp de încă 4 goluri. Chamakh a adus pe Arsenal în avantaj pentru prima dată în meci, dar Reading a avut forţa de a reveni, Pogrebniak marcînd în minutul 116. Şi, cînd toţi aşteptau loviturile de pedeapsă, Walcott (120) şi Chamakh (120+2) au mai marcat de două ori într-un 7-5 extraterestru.

Reading-Arsenal 5-7 (4-0)
Au marcat: Roberts 12, Koscielny 19 - autogol, Leigertwood 20, Hunt 37, Pogrebnyak 116 / Walcott 45+1, 90+5, 120, Giroud 64, Koscielny 89, Chamakh 103, 120+2