Derby de Romania

VIDEO Belgianul a fost stelist! Un penalty clar neacordat lui Dinamo şi încă unul discutabil!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 04 noiembrie 2012

Arbitrul Alexandre Boucaut a făcut praf meciul dintre Steaua şi Dinamo. La scorul de 1-1, în minutul 81, Chipciu l-a faultat clar pe Cosmin Matei, dar belgianul a lăsat jocul să continue.

Reluările DigiSport au arătat că Alex Chipciu l-a călcat pe Matei în poziţie de ultim apărător. Mai mult, "centralul" belgian a mai judecat în alte două rînduri pro-Steaua pe parcursul partidei. Prima dată, în prima repriză, Curtean a fost blocat în careu de fundaşii stelişti, dar Boucaut a lăsat jocul să continue, în timp ce la faza egalării roş-albastre a acordat penalty uşor la duelul dintre Munteanu şi acelaşi Chipciu.