Furia roşie » Bayern nu mai poate fi oprită în Bundesliga

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Javi Martinez, transferul de 40 de milioane, începe să-i răsplătească pe nemţi: gol din foarfecă

După două titluri pierdute în faţa Borussiei, Bayern refuză să mai cedeze locul 1 în campionat. Ieri, furia roşie s-a abătut asupra adversarilor, nimicindu-i. Şi are 9 puncte deasupra lui Dortmund.

Javi Martinez, cumpărat în august cu 40 de milioane de la Bilbao, a înscris primul său gol pe Allianz Arena. Şi ce gol! Foarfecă în minutul 3.

Kroos a făcut 2-0 (24). Demivole la fel de frumos ca execuţia spaniolului. Nelipsit printre marcatori, Ribery l-a învins şi el pe Zieler (37). Iar Kroos a oferit şi două pase decisive, pentru Dante (63) şi Gomez (67).

Ultimul, revenit pe teren la 1-1 cu Valencia, în Ligă, după o pauză de 3 luni, l-a înlocuit ieri pe Mandzukici şi a avut nevoie de numai 30 de secunde pentru a marca.

Singurul supărat din tribună a fost Robben. Care a mai ratat un meci din cauza problemelor musculare.