Handbal

A fost măcel! » Fără mai multe jucătoare de bază, România a fost umilită în al doilea amical cu Germania

Fără coechipierele de la Oltchim, Adriana Nechita nu a putut să marcheze decît de două ori Foto: Raed Krishan

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

După ce sîmbătă au cîştigat 28-25, româncele au fost călcate în picioare aseară. Tadici nu le-a folosit însă pe Ungureanu, Neagu, Brădeanu, Manea sau Curea

După victoria obţinută sîmbătă seara, la Munster, 28-25 contra reprezentativei Germaniei, "naţionala" României a pierdut ieri la o diferenţă ameţitoare: 21 de goluri!

Fără Ungureanu, Neagu, Brădeanu, Meiroşu, Manea sau Curea, odihnite de selecţionerul Gheorghe Tadici, România nu a contat. Germania a condus cu 7-0, 12-3 şi 16-4 la pauză! Nici în partea a doua lucrurile nu s-au schimbat. Germania a continuat să joace de una singură, "tricolorele" reuşind primul gol în partea secundă, în minutul 10. S-a terminat 30-9, un scor care poate afecta moral echipa României înainte de debutul la Campionatul European, contra Rusiei, pe 4 decembrie.

"Naţionala" va reveni azi în ţară, la Arad, iar pe 30 noiembrie va susţine ultima partidă de verificare înainte de debutul la Europene, contra Serbiei.